Predogled
S klikom na ikono Predogled izpišemo izbrano poročilo na ekran. V obsežnejših poročilih se nam avtomatično odpre okno Omejitve, kjer določimo dodatne omejitve za izpis poročila. S klikom na ikono Osveži se nam odpre predogled poročila.
Opcije na predogledu poročila
Enojni klik na ikono Tiskaj odpre novo okno (naslednja slika). Na njej najdete osnovne nastavitve tiskanja. V primeru, da je postavljena kljukica na polju Izpiši vse, se bodo izpisale vse strani poročila. Lahko pa kljukico v omenjenem polju odstranite, ter ročno izberete katere strani boste tiskali (npr. Stran 2 do 4). Polje število kopij pomeni, kolikokrat želite določeno poročilo izpisati. Ob nastavitvah tiskanja vam sistem za tiskanje ponudi privzeti tiskalnik. V primeru, da želite izpisati poročilo na drug tiskalnik, kliknite na tipko spremeni, ter izberite ustrezni tiskalnik. Za začetek tiskanja kliknite na ikono Izberi.
Nastavitve tiskanja
Klik na ikono Shrani vam bo omogočil prenos določenega poročila v izbrani format, ki ga lahko obdelujete neodvisno od računovodskega programa. Primer izvoza je izvoz poročila v format, ki ga lahko odprete v Wordu in podobnih programih. Ob kliku na tipko Shrani se odpre novo okno, kjer izberete lokacijo, kamor želite dokument shraniti in v kakšnem formatu.
Mesto datoteke in format
Naprej izberete mapo, v katero boste določeno poročilo izvozili oz. shranili za kasnejšo uporabo, v polje »Ime datoteke« vnesete želeno ime, v polju »Vrsta datoteke« pa izberete format, v katerem želite imeti shranjeno poročilo. Omogočeni so prenosi v formate *.RTF, *.HTML, *.TXT in *.FRC. Nato kliknete ikono Shrani in poročilo se bo v izbranem formatu shranilo v izbrano mapo, kjer jo lahko kasneje najdete ter uporabite v najrazličnejše namene.
Na predogledu lahko omenjene funkcije izberete tudi z klikom na desno miškino tipko, katera vam bo odprla osnovni menu (slika v nadaljevanju). Prva opcija, Predprikaz oz. Povečaj bo vedno povečala ali zmanjšala predogled, opciji Shrani kot… in Shrani v PDF bo omogočila izvoz poročila v PDF ali drug format. Izpiši bo omogočila tiskanje dokumenta, opcija Skoči na stran pa nam omogoča, da na poročilu, ki vsebuje veliko strani, skočimo na točno želeno stran. Ko kliknemo to opcijo, se odpre novo okno, ki nas sprašuje na katero stran želimo skočiti. Le to vpišemo, ter kliknemo Izberi.
Možnosti z desnim klikom na poročilo
Skoči na stran
Omejitve
Za primere, ko nam osnovna filtra ne zadostujeta in pri obražnih poročilih uporabimo dodatne omejitve. Ob predogledu oz. izpisu se nam odpre novo okno. Večina modulov vsebuje osnovno omejitveno okno (na naslednji sliki označeno z rumeno). Le ta omogoča hitro iskanje in pregledovanje podatkov.
Osnovi filter
V primeru, da ste odprli modul Šifrant pošt, lahko v prvem polju Šifra vnesete točno šifro pošte (če le to veste) ali vnesete šifro, s katero se začne določena šifra pošte. Ko boste šifro vnesli, kliknite ukaz Osveži ali tipko Enter. Sistem bo prikazal pošte, ki zadovoljujejo vnesenemu kriteriju. Primer: Prikaz vseh pošt, katerih šifra se začne z 100 (naslednja slika).
Primer uporabe osnovnega filtra
To je bilo osnovno iskanje po šifri. Sistem poleg osnovnega iskanja po šifri omogoča tudi iskanje po vseh poljih, vsebovanih v določenih šifrantih. V primeru šifranta pošt, to pomeni, da lahko določeno pošto iščete tako po Šifri, kot po Nazivu (naslednja slika). V rumeno označenem polju na naslednji sliki si izberete polje, po katerem želite določen podatek iskati.
V našem primeru bomo iskali po polju Naziv. V naslednjem okenčku izberemo način, po katerem želimo podatek iskati. Omogočeno imate iskanje po kriteriju, da Se začne z, Vsebuje, Enako, in še veliko več kriterijev. Izberete ustreznega in v naslednji okvirček vpišete podatek, po katerem želite sprožiti iskanje.
Primer prikazuje iskanje pošte po Nazivu in kriteriju - naziv pošte vsebuje »LJUB«. Ko vpišete podatke, kliknete tipko Enter. Sistem bo prikazal vse pošte oz. vse podatke, ki zadostujejo vnesenemu kriteriju.
Omejitve - primer
Ob omejitvah moramo poudariti, da se podatki v tabelah modula ob ustrezno vneseni omejitvi ustrezno »filtrirajo« in se prikažejo le tisti, ki ustrezajo določeni omejitvi oz. iskanju. To pomeni tako v tabeli (ekranski prikaz), kot tudi za izpis na poročilu. Torej, če je vključena omejitev, je le ta vključena tako na predogled, kot na izpis.
Dodatne omejitve
Pri zahtevnejših raziskovanjih oz. uporabi dodatnih omejitev, mora biti uporabnik tudi malce iznajdljiv in si skušati na podlagi taki imenovanih »logičnih« omejitev najti ustrezne podatke. Na vsakem modulu imate možnost uporabiti tudi dodatne omejitve in poleg osnovnega iskanja oz. omejitve sprožiti tudi dodatne omejitve, ter si tako prikažete na ekran oz. poročilo le tiste podatke, ki jih potrebujete.
Poglejmo si še enkrat primer iskanja določene pošte v šifrantu pošt. Naša želja je, da poiščemo vse pošte, katerih naziv se začne z »LJUB« in katerih poštna številka se začne z »10« ali z »12«. Omejitev za naziv smo vnesli že v prejšnjem primeru, sedaj dodamo še drugo omejitev. To naredimo tako, da pritisnemo desni klik in izberemo Omejitve.
Dodatne omejitve
Odpre se novo okno, v katerega boste lahko vnesli dodatne omejitve oz. iskanja. Naš primer bo moral vsebovati še omejitev, da se šifra začne z »10«. Vnos te omejitve je enostaven. V prvo polje si izberete po katerem podatku želite iskati. V našem primeru izberemo Šifra, vnesemo kriterij, kako bomo iskali ter omejitev. Ko končamo pritisnemo Dodaj in omejitev se bo zapisala v oknu. Drugo omejitev dodamo na enak način, vendar ob predpostavki, da bomo v Omejitvah prikaza uporabili več pogojev, moramo med le te postaviti argument IN oziroma ALI. S tem bo sestavljena logična formula iz dveh pogojev. V našem primeru bomo postavili argument ALI, ker želimo pošte, katerih šifre se začnejo z »10« in tudi tiste, ki se začnejo z »12«. V primeru, da bi tukaj postavili argument IN, bi nam sistem prikazal pošte, katerih šifre se hkrati začnejo z »10« in z »12«, kar pa v našem primeru ni logično. Argument je potrebno postaviti k vsaki omejitvi.
Postavljanje dodatnih omejitev
Ko ste kliknili tipko Osveži , je sistem izvedel omejitve prikaza in prikazal na ekran le podatke, ki ustrezajo vnesenim pogojem. Sistem v samem prikazu obarva zgoraj skrajno levo kvadratek z (modro/zeleno) barvo, kar pomeni, da so na omenjenem modulu aktivne omejitve. Kot je razvidno iz slike spodaj, so na seznamu ostale samo pošte, katerih naziv vsebuje LJUB in se šifra pošte prične z 10 ali z 12.
Rezultat omejitev
V primerih, ko imamo opravka s pogostejšo uporabo omejitev enakega formata oz. pri zahtevnejših omejitvah, imate možnost, da si le to shranite in jo naknadno spet uporabite. Ko kliknete na ukaz Shrani, se odpre novo okno, v katerega morate vnesti naziv omejitve, ki naj bo tak, da boste ob naknadni uporabi vedeli, katero omejitev odpirate.
Shranjevanje omejitve
Le ta se bo shranila in jo boste lahko naknadno kadarkoli uporabili tako, da kliknete ukaz Odpri. Le ta bo odprl nabor vseh shranjenih omejitev, izmed katerih morate izbrati ustrezno, ter klikniti ukaz Izberi. Le ta bo prenesel omejitev v okno omejitev prikaza. Zatem le še kliknete na tipko Osveži in shranjeno iskanje se izvede.
Ali je bil ta članek v pomoč?
To je super!
Hvala za povratne informacije
Žal nismo bili v pomoč
Hvala za povratne informacije
Povratne informacije poslane
Cenimo vaš trud in bomo poskušali popraviti članek